Hollywood Richard Gere’i Neden Artık İstemiyor?

Annelerimizin büyük aşkı, babalarımızın 90’lı yıllardaki en büyük rakibi Richard Gere artık pek ortalarda görünmüyor. Peki, romantik filmlerin ak saçlı prensini beyazperdede neden göremiyoruz? Ünlü oyuncu geçtiğimiz günlerde Hollywood Reporter’a içini döktü.

“Hollywood Fimlerinde Oynayamıyorum Çünkü Çinliler Beni İstemiyor.”

Çin son yıllarda büyük Hollywood yapımlarını finanse eden ülke. Bildiğiniz gibi Richard Gere budist öğretisini benimsiyor ve aynı zamanda Tibet’in ruhani Dalai Lama ile oldukça yakın arkadaş. Çinle Tibet arasındaki sorunlarda yıllarca Tibet’in yanında yer alan Gere, 2008 Olimpiyatları’nda Çin’i protesto etmiş ve pek çok platformda Çin’in Tibet’e bağımsızlığını vermesi gerektiğini dile getirmişti.

“Gişe Filmlerinin Kart Jedi’ı Olmak İstemiyorum”

Çinli bir yönetmenle bir film projemiz vardı, çekimlere 2 hafta kala beni arayarak projeyi iptal ettiğini, eğer filmi çekerse Çinlileri kızdıracağını söyledi. Eğer o yönetmenle o filmi çekseydim bir daha asla iş bulamazdı. O ve ailesi hiçbir zaman ülke dışına çıkamazdı.  Çin’in finanse ettiği gişe filmlerinin kart jedi’ı olmak istemiyorum. Son 30 yıldır oldukça başarılıydım, şimdi daha küçük bütçeli filmlerde oynayarak geçinebilirim.

Son yıllarda yaptığı küçük bütçeli filmlerin vizyona bile girmeden direk TV ve online izleme platformlarına düştüğünü düşünürsek, aslında Richard’ın işlerinin oldukça kesat olduğunu söyleyebiliriz.